Dinamičnu povijest otoka Krka odredio je povoljan geografski položaj (sjecište trgovačkih putova), blaga klima, dovoljno obradive zemlje i znatan broj uzvisina za utvrđivanje naselja. Njegovi najraniji tragovi sežu u prapovijest. Iako još uvijek sustavno neistraženi, ostaci ove davne prošlosti pronađeni su na strateški pozicioniranim brežuljcima (oko crkve sv. Petra u Gabonjinu) i u špiljama otoka Krka.
Razdoblje rimske prevlasti ostavilo je mnoštvo tragova na otoku Krku, sačuvanih podno Omišlja na arheološkom lokalitetu Fulfinum, u uvali Soline uokolo srednjovjekovne crkve na lokalitetu sv. Petar te unutar današnjih gradskih tkiva Baške i Krka. Najbolje sačuvani tragovi rimske kulture nalaze se u ugostiteljskim prostorima Volsonis i Mate u gradu Krku. Kafić Volsonis inkorporiran je u rimske bedeme grada, a u kafiću Mate nalazi se izvrsno očuvan rimski mozaik s prikazom mitskoga bića Tritona.
Najraniji tragovi kršćanstva na otoku potječu iz petog stoljeća, kada vjeru prihvaća Carstvo. Tada se uza sama središta kasnoantičke moći grade važni sakralni objekti. Najraniji datirani i sačuvani objekti su starokršćanska bazilika u Mirinama sagrađena uz rimski grad Fulfinum, ostaci nekadašnje starokršćanske crkve podno crkve sv. Marka u Baški te pronađeni tragovi vrlo rano datiranoga sakralnog zdanja u temeljima krčke katedrale.